On November 20 from 15;00 to 17:00 our stage shall host a schoool theatre festival which represents a joint project of Ministry of Education and Science of Georgia, Social Inclusion Subprogramme and Union Berlus2.
The aim of the performance is to unite around joint intrests of adolescents of various intrests living in the same community.
The audience will have a chance to see the performances created through the cooperation between adolescents having special education needs (including ethnic minorities and children with linguistic problems) and students of public schools.
- 15:00-15:40 – ,,Starchild“ – According to Oscar Wilde
Performance is created by pupils of Kobuleti Public School #5 and Gypsy adolescents. Director: Gega Kurtsikidze.
- 15:50-16:30 – ,,Christmas Presents“ – According to Joan Aiken
Performance is created by pupils of Tbilisi Public School #202 and weak sighted adolescents and students of Tbilis Public School #77. Director: David Danelia
- 16:40-17:10 – „Auggie Wrenn’s Christmas Story“ – According to Paul Auster
Performance is created by pupils of Kobuleti Public School #45 and repatriated Meskhetian adolescents. Director: Nikoloz Luarsabishvili